İletişim Bilgisi

Sayıştay Raporuna Göre İzmir’De 313 Bin Yapı Riskli

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE EGE KOOP VE KAMU İŞBİRLİĞİ

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, EGE KOOP’un bugüne kadar hayata geçirdiği projelerle sadece İzmir’de değil Türkiye’de örnek bir kuruluş olarak gösterildiğini söyledi. EGE KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan ile biraraya gelen Varan, ” EGE KOOP’un bu tecrübesinden yararlanmaya, kentsel dönüşümde ortak çalışmalar yapmaya hazırız” dedi.

EGE KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan’ı makamında ziyaret etti. Varan’ın inşaat mühendisi olarak uzun yıllar kamuda farklı alanlarda görev aldığını, sektörün içinden bir ismin İzmir’de şehircilikle ilgili kurumun başına getirilmesini mutlulukla karşıladıklarını belirten Aslan, “Sayıştay İzmir’deki konutların 313 bininin riskli yapı olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini belirtmesine rağmen İzmir’de kentsel dönüşüm beş yıl önceki noktada. Yapıların yüzde 65’i maalesef kaçak. İki buçuk yıl önce hükümetin aldığı kentsel dönüşüm kararı Türkiye ile birlikte İzmir’in bu feci durumunu değiştirme yolunda önemli bir adımdı ancak maalesef gereken hassasiyet gösterilmedi” dedi.

“BELEDİYELER DÖNÜŞÜMÜ ÖNEMSEMEDİ…”

Özellikle belediyelerin dar ve sabit gelirli yurttaşların konut sahibi olmalarını sağlayacak bir metrekare dahi arsa üretmediklerini bu yetmezmiş gibi kenti Ankara ve İstanbul’lu dev inşaat şirketlerinin insafına terkettiğini kaydeden Aslan, ” Kentsel dönüşümde projeleri yerel ve merkezi yönetimlerce siyasete alet edinmiş, ciddi bir kafa karışıklığına zemin hazırlanmış, kentsel dönüşüm İzmir’de fiyaskoya dönüşmüştür. İzmir’de 6306 sayılı afet riski altındaki konutların yenilenmesi ile ilgili kanun kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkisinde 918 hektar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda da 305 hektar alan olmak üzere toplam bin 223 hektar alan “kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı” olarak ilan edilmiştir. Ancak bugüne kadar elle tutulur, gözle görülür somut bir adım atılamadığını üzülerek seyrediyoruz. Ümit ederim ki Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan’ın İzmir’in yapısal durumuna olan hakimiyeti ve şehircilik konusundaki deneyimleri ile önemli adımlar atılacaktır. EGE KOOP olarak her türlü desteği kendisine sunmaya, birikimlerimizi ortak projeler için aktarmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

YENİDEN KEŞFE GEREK YOK…

“Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok” diyen Genel Başkan Aslan, “Dilimizde tüy bitti. Biz kentsel dönüşümü 30 yıldır İzmir’de birbirinden farklı 12 projeyle depreme karşı dayanıklı yeni yaşam alanlarını İzmir’e kazandırdık.”

“EGE KOOP İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ…”

Çevre ve Şehirçilik İl Müdürü Selahattin Varan da, EGE KOOP isminin İzmir ile özdeşleşmiş olduğunu, İzmir’in her köşesinde hayata geçirdiği modern projeleri ile kooperatifleşme ile nelerin başarılabileceğini gösterdiğini vurguladı. EGE KOOP’un sadece İzmir’de değil Türkiye’de örnek bir kuruluş olarak gösterildiğini söyleyen Varan, ” İzmir’de dönüşüm kaçınılmaz. Yıkılması gereken yapı sayısı 300 bin civarında ancak 1 milyon konutun acilen dönüşmesi gerekiyor. Deprem tehlikesi gözardı edilemez. EGE KOOP gibi 30 yıllık bir deneyim bu yolda ciddi bir şans demek bizim için. Gerek dönüşüm alanlarında gerekse mahalle bazında EGE KOOP çatısı altında örgütlenilmesi suretiyle afet odaklı, İzmir marka şehirler, sürdürülebilir çevre yara sarma değil, yara almama anlayışıyla projeler geliştirebiliriz. Biz buna hazırız” şeklinde konuştu.

GPS
Email
Phone
Messenger
WhatsApp
Messenger
WhatsApp
Phone
Email
GPS