İletişim Bilgisi

Aslan’dan Kriz Uyarısı

ASLAN’DAN KRİZ UYARISI!
SON 15 AYDA ÜRETİLEN HER 3 KONUTTAN BİRİ ELDE KALDI, KONUT STOĞU 1 MİLYONA ULAŞTI

ASLAN’DAN KRİZ UYARISI!
ASLAN: İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KRİZ KAPIDA

EGE KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, işsizlikle mücadelenin en etkin araçlarından biri olan inşaat sektörünün ciddi bir krize doğru sürüklendiğine dikkati çekerek, “ Sektör alarm veriyor. Son 15 ayda üretilen her 3 konuttan biri elde kaldı. Faiz ve vergi kolaylığı sağlanmazsa kriz kapıda” dedi.

Aslan, inşaat sektörünün hem ülke ekonomisinin büyümesinde lokomotif bir güç hem de işsizliğin panzehirlerinden biri olduğunu belirterek, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre son 15 ayda üretilen 956 bin yeni konuttan 306 bininin elde kaldığını söyledi. “ Bunun anlamı üretilen her 3 konuttan birinin elde kalmış olmasıdır” diyen  Aslan, “ Toplam konut stoku 1 milyonun üzerine çıkmıştır. Merkez Bankası’nın konutta fiyat artışlarına ilişkin değerlendirmesinde ise sondört yılda konut fiyatları % 51 oranında artarken enflasyon % 33 düzeyinde kalmıştır. Yani konut üretimi artıyor, satışlar düşüyor, konut stoku büyüyor, konut fiyatları ise bunlardan bağımsız olarak yükseliyor” dedi.

“KRİZ ALARMI CİDDİYE ALINMALIDIR…”

Türkiye’de konutun büyük ölçüde iç talebe yönelik olarak üretildiğini, üretimde kullanılan girdilerin önemli bir bölümünün ise ithal edildiğini vurgulayan Aslan, “ Demir çelikten iş makinelerine,  çimento üretiminde kullanılan enerjiden asansöre inşaat sektörü ithal girdiye bağımlıdır, bununla beraber etki alanı içindeki 200’den fazla yan sektörle birlikte iç piyasaya odaklıdır. Yani sektör döviz kazandırmıyor. Bu da dış ticaret ve cari açığın büyümesine, yabancı para bağımlılığının artmasına, döviz fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Gelinen noktada dar ve sabit gelirlilerin konuta erişimini kolaylaştıracak yeni bir faiz ve vergi kolaylığıyla sektör desteklenmelidir. Kriz alarmı ciddiye alınmalıdır” diye konuştu.

GPS
Email
Phone
Messenger
WhatsApp
Messenger
WhatsApp
Phone
Email
GPS