İletişim Bilgisi

Aslan: Mahmutbey Madenleri Devlet İşletmeli

ASLAN: MADENLERİ DEVLET İŞLETMELİ

EGE KOOP Danışma Kurulu, 30 Mart yerel seçim sonrasındaki ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda başta Soma’da yaşanan maden faciası olmak üzere seçim sonuçları ve İzmir’in halihazırdaki sorunları ele alındı. EGE KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “ Madenler özelleştirilmemeli, devlet güvencesinde faaliyet göstermeli” dedi.

EGE KOOP’un tam on iki yıldır İzmir’in yerel parlamentosu gibi çalışan Danışma Kurulu, iki ay ara verdiği faaliyetlerine yeniden başladı. Mayıs toplantısını EGE KOOP Genel Merkezi’nde gerçekleştiren kurula Genel Başkan Hüseyin Aslan da eşlik etti. Gazeteci Kemal Önderoğlu başkanlığında toplanan kurul, İzmir ve Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdi.

ŞİRKETLER ‘KAR’I GÖZETİYOR

Soma’da yaşanan facianın kader değil ihmal olduğunun altını çizen Genel Başkan Hüseyin Aslan, “ Felaketin bizden kopardığı canlarımız, ihmalin, vurdumduymazlığın sonucunda bir avuç kömür için bir ömür verdiler. Oysa madenler stratejik özellik taşımaktadırlar ve kamu yararına, bizzat kamu tarafından işletilmelidirler. Özelleştirmenin sonucu kâr amacı ön planda olduğu için bu tür acılar oluyor” dedi.

“FELAKETTEN DERS ÇIKARILMALI”

Uygarlığın felaketten ders çıkarmak olduğunu vurgulayan Aslan, “ Bu tip kazalar önlenebilir kazalardır. İhmal var mı, yok mu mutlaka tarafsız, güvenilir bir kurum tarafından araştırılmalı, elde edilen sonuçlar, kamuoyunu tatmin edecek şekilde açıklanmalıdır. Hiçbir devlet, insan hayatını bu kadar ucuz göremez. İnsanı merkezine alan, bundan sonra üretimi düşünen bir anlayışa ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

KURUL: SEÇİM SONUÇLARINDAN DERS ALINMALI

Kurul üyeleri de, Özellikle Danıştay toplantısı ile daha da gerilen siyasi ortamın ülkeye verdiği zarara dikkat çekti, yerel seçim sonuçlarının da her partiye ders niteliğinde olduğunu dile getirdi. Üyeler, “ İzmir özelinde oylarını artırıp iki önemli ilçeyi de alarak asıl kazanan MHP olmuştur. Her ne kadar oyları artmış gibi dursa da İzmirli’nin AKP karşıtlığı sürmüş, CHP’ye de son bir şans vermiştir” dediler.

Öcal Uluç Gazeteci-Yazar / EGE KOOP Danışma Kurulu Onursal Başkanı
Nihat Demirkol Gazeteci-Yazar / Proje ve Eğitim Danışmanı
İrfan Erol İZFAŞ Eski Genel Müdürü
Emel Denizaslanı Girişimci Kadın Derneği Başkanı
Yrd. Doç. Dr. Engin Önen Sosyolog
Berrin Tuncel Birer Gazeteci
Sancar Maruflu Halklar İlişkiler Uzmanı
Güman Kızıltan Gazeteci-Yazar – Müsteşar Yrd.
Hüseyin Aslan EGE KOOP Genel Başkanı
Bircan Tağıl Turizmci
Kemal Önderoğlu Gazeteci-Yazar
Ayşe Doğrusöz EGE KOOP Gn. Bşk. Yrd. Doç. Dr.
Mehmet Ufuk Tutan Ekonomist
Etem Aykut Yenice Türkiye Lokantacılar VE Pastacı Federasyonu Genel Başkanı
Ömür Şanlı AKP Konak Meclis Üyesi Prof. Dr.
Murat Tuncay D.E.Ü GSF Öğretim Üyesi

GPS
Email
Phone
Messenger
WhatsApp
Messenger
WhatsApp
Phone
Email
GPS