İletişim Bilgisi

EGE KOOP Genel Başkanı Aslan: İnşaat Sektörü Bunalımda

İnşaat sektörü alarm veriyor

Artan maliyetlerin zincirleme olarak konut fiyatları ve enflasyonu yükselttiğini belirten EGE KOOP Başkanı Hüseyin Aslan, “Satışlar azaldı, iflasa sürüklenenler var. Sektöre can suyu gerekli” dedi.

EGE KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, girdi maliyetlerindeki kontrolsüz fiyat artışının, inşaat sektörünü bunalıma sürüklediğini belirterek acil çözüm çağrısında bulundu. İnşaat maliyetleri artıkça konut fiyatlarının da artığını, bu durumun satışların azalmasına sebep olduğunu vurgulayan Aslan, “İnşaat sektöründeki daralma ekonominin tümünü olumsuz etkiliyor. İşsizliği artırıyor, vatandaşın alım gücünü azaltıyor, ev sahibi olma hayalini belirsiz bir geleceğe erteliyor, yaşam kalitesini düşürüyor. Genel ekonomiye yansıması bağlamında da; konut fiyatları enflasyonu, enflasyon da faizleri yükseltiyor, yükselen faizler de ipotekli konut satışlarının azalmasına yol açıyor” diye konuştu. İnşaat firmalarının iflasa sürüklendiğini ifade eden Aslan, şöyle devam etti:

Ülkeyi etkiler

“Milli gelir içindeki doğrudan payı yüzde 5-6 arasında olan ve 200’den fazla alt sektörü doğrudan ya da dolaylı etkileyen inşaat sektörünün ekonomi içindeki payı yüzde 30, istihdamdaki payı da yüzde 7’dir. Yani inşaattaki girdi fiyatlarında oluşan fahiş fiyat artışı, vatandaşın ev alma gücünü ortadan kaldırmakla ve sektörü sıkıntıya sokmakla, iflaslara neden olmakla kalmıyor; bu bunalım aynı zamanda ekonominin tümüne de olumsuz yansıyor. Bu yalnızca sektör için değil, ülke için çok önemli bir durum. Acil çözüm bulunmalı.”

En büyük sorun çimento fiyatı

Çimento sektörünün yıllık üretim kapasitesinin 120 milyon ton olmasına karşın arz fazlası olmasın diye 80 milyon ton üretildiğini belirten EGE KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan “Kısılan arz nedeniyle sektörün temel girdisi olan çimentodaki bu spekülatif fiyat artışı, inşaata olumsuz yansıyor” dedi.

 

Haberin tamamı için:
https://www.milliyet.com.tr/ege/insaat-sektoru-alarm-veriyor-6597352
Sosyal Medya Paylaşımları için:
https://cdn.flipsnack.com/widget/v2/widget.html?hash=zpad8aitk5
GPS
Email
Phone
Messenger
WhatsApp
Messenger
WhatsApp
Phone
Email
GPS